Sık Sorulan Sorular

Domain (Alan Adı)

.TR uzantılı domain (alan adı) almak için gerekli evraklar nelerdir ?

.tr uzantılı alan adlarının tahsisi sadece ODTÜ (nic.tr) tarafından sağlanmaktadır. Başvuru için gereken belgeler aşağıda verilmiştir.

.com.tr için;
Ticaret sicil gazetesi, Vergi levhasi, Faaliyet belgesi ve nic.tr üzerindeki Alan adı tescil formunun kurum tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş hali.

.gen.tr, .nom.tr, .name.tr için ;
Başvuru sahibinin nüfus kağıdının fotokopisi ve TC Kimlik numrası yeterlidir.

Alan adında en fazla kaç karakter kullanılabilir ve bunlar hangileridir?

Alan adı içinde sadece harfler (yalnızca ingilizce alfabe harfleri), sayılar ve tire (-) kullanılabilir. Alan adları kelime olarak tire (-) ile başlayıp bitemezler. Maksimum uzunluğu uzantılar hariç 63 karakteri geçemez. Bir cok web tarayıcısı 26 karakteri geçen .com, .net ve .org alan adlarını desteklesede bazı tarayıcılar, e-posta okuyucuları ve diğer internetle ilgili programlar 26`nın üzeri uzunluktaki alan adlarını desteklemezler.

Almış olduğum domaini değiştirebilir miyim ?

Domainlerin isimlerinin değiştirilmesi kesinlikle mümkün değildir. Fakat değişmesini istediğiniz yeni isimdeki domain eğer hala alınmadıysa yeni domain kaydı olarak tescil edebilirsiniz. Eski domaininizinde yıllık uzatmasını yapmassanız zaten düşecektir.

Domain (Alan Adı) kaydı ne demek ?

Şirketinizin adı, projenizin adı veya kendi adınızın internetteki adının sizin adınıza tescil edilmesidir.

Domain (Alan Adı) kayıt ile Domain (Alan Adı) transfer işlemleri arasındaki fark nedir?

Domain (Alan Adı) kayıt ile domainizi ilk defa alırsınız. Domain (Alan Adı) transferinde ise almış olduğunuz domaini, başka bir domain şirketine yada başka bir yetkili şahıs adına transfer etmiş olursunuz. Transfer edilecek yere ve duruma göre iç yada dış transfer olarak 2 seçenekli olabilir. İç transferde ödeme gerekmez , dış transferde ise domainin 1 yıllık uzatma bedeli ödenir ve bu aynı zamanda domain süresine 1 yıl olarak eklenir.

Domain (Alan Adı) tescil işlemi her yıl yenilenmek zorunda mı ?

Eğer yıllık tescil edilmiş ise evet her yıl yenileme zorunluluğu vardır ve domain türüne göre yıllık ödemesi vardır. Her yıl uğraşmak istemezseniz bir kaç yıl ödemesi yapılarak uzun süreli olarak domaininizi uzatabilirsiniz.

Domain (Alan Adı) uzantısı seçerken nelere dikkat etmeliyim ?

.com.tr
Ulusal bir uzantıdır. Bu uzantı sadece Türkiye`de kayıtlı ticari şirketlerin alabileceği uzantıdır. Tescil edilecek alan adının şirket adı ile uyuşma zorunluluğu vardır ve sadece ODTU (nic.tr) tarafından yapılmaktadır. .com.tr alan uzantılı bir domain (Alan Adı) kullanmanız sizin Türkiye`de kayıtlı bir şirket olduğunuzu belgeler.

.com
Commercial teriminin kısaltılmış halidir. Ticari kuruluşların dünya çapında ve genelde ilk sırada tercih ettiği bir uzantdır.

.net
Dünya çapında genellikle internet hizmetleri ve online işlemler alanında hizmet veren firmaların tercih ettiği bir uzantıdır.

.org
Organization teriminin kısaltılmış halidir. Genellikle kar amaci gütmeyen vakıf, dernek veya kuruluşların tercih ettiği dünya çapında kullanılan bir uzantıdır.

.biz
Business teriminin okunuşundan yola çıkılarak düşünülmüş bir uzantıdır. .com uzantısının yetersizliği üzerine kullanılmaya başlanmıştır. Ticari kuruluşların tercih edebileceği dünya çapında kullanılan bir uzantıdır.

.info
information teriminin kisaltılmış halidir. Kişiselden ticari amaçlı alan adlarında kullanılabilir. Dünya çapında kullanılan bir uzantıdır.

Domain ve Hosting farklı yerlerden alınabilir mi ?

Evet alınabilir.

Domainimi kaydettirmeli miyim ?

İnternet ortamında şimdi yada gelecekte kendi adınızla var olmak ve imkanlarından faydalanmak istiyorsanız en az bir domaininizin olması gerekmektedir. Artık her geçen gün domain adı bulmakta sıkıntı çekildiği ve her gün bir çok domainin (alan adı) tescil edildiği düşünülürse domain yada domainlerinizi bir an önce tescil ettirmenizde çok fayda var.

E-maillerimi web üzerinden nasıl kontrol edebilirim ?

http://web.mail.info.tr ortak e-posta web servisimizden kontrol edebilirsiniz. kullanıcı adınız olarak e-mail adresini yazarak şifrenizle birlikte e-maillerinize bakabilir, e-mail gönderebilirsiniz.

Hosting (Barındırma)

DNS bilgileriniz nedir ?

ns1.doublesolution.com
ns2.doublesolution.com

İki yada daha fazla domain (alan adı) aynı siteyi açabilir mi ?

Evet bu mümkün. İstediğiniz kadar domaini tek siteyi açacak şekilde ayarlayabiliriz.

Sunucularınızda ASP ve ASP.NET desteği var mı ?

Hayır yok.

Sunucularınızda hangi işletim sistemlerini kullanıyorsunuz ?

Çoğunlukla sunucularımız da FreeBSD işletim sistemini kullanıyoruz alternatif olarak da Linux`un bazı dağıtımlarını.

Web dosyalarımı nereye upload etmeliyim ?

Dosyalarınızı html/ klasörü içerisine upload etmelisiniz.

Web sayfalarımı upload ettim. Fakat siteme baktığımda dosyaların listesini görüyorum, neden?

Muhtemelen index dosyanız olmadığı için dosyaların listesi geliyor. Index dosyası için sayfa adı olarak;

index.html , index.htm , index.php

adlarını kullanmalısınız.

Yeni web dosyalarımı upload ettim fakat hala eskileri geliyor, neden ?

Böyle bir durum olması durumunda ilk önce web sayfanızı refresh edin veya netscape için shift reload yapın. Hala eski sayfanız geliyorsa bu durum bağlı olduğunuz ISP (servis sağlayıcı) dan veya ofisinizde kullanılan proxy serverin ayarlarından kaynaklanıyor olabilir. Bazı ISP ler sizin seçiminizi önemsemeden sizi proxy server (vekil sunucu) üzerinde internete bağlıyorlar. Bu proxy server üzerindeki hatalı ayarlarda böyle bir durumun oluşmasına sebebiyet verebilir. İmkanınız varsa farklı bir ISP`den bağlanıp test edin, yeni sayfalarınız karşınıza gelecektir.

Mail

Yandex kurumsal gelen maillerimin tarihlerinde tutarsızlık var ne yapmalıyım ?

Yandex webmailden giriş yapılarak ayarlar menüsünden zaman dilimi "Atina, İstanbul, Bükreş" olarak değiştirdiğinizde sorun düzelecektir.

Yandex kurumsal mail için outlook pop3/imap/smtp ayarları nelerdir ?

Yandex kurumsal mailinizi outlook ve mobil cihazlarinizin mail programlarından kullanmak için aşağıdaki pop/smtp ve imap ayarları için ihtiyacınız olan ayar bilgileri :

Pop : pop.yandex.com.tr
SSL destekli kurulum için port : 995
SSL desteksiz kurulum için port : 110
Smtp : smtp.yandex.com.tr
SSL destekli kurulum için port : 465
SSL desteksiz kurulum için port : 25 veya 587
Imap: imap.yandex.com.tr
SSL destekli kurulum için port : 993
SSL desteksiz kurulum için port : 143

Yandex kurumsal maillerimi outlook ile çalıştırıyorum ve okunan maillerimin webmaile girdiğimdede okundu olarak otomatik işaretlenmesini istiyorum , ne yapmalıyım ?

yandex web maile giriş yaptığınızda ayarlar -> Posta istemcilerine baglanma bölümünden ilgili kutucuğu işaretlemeniz yeterlidir.

Ne Arıyorsun ?

Bir iş fikrin mi var ? Yoksa bir internet projesine mi ihtiyacın var ?