Alan Adı (Domain) Nedir ?

Ağustos
03
2015
Alan Adı (Domain) Nedir ?

Alan Adı (Domain) Nedir ?

Ekleyen DoubleSolution
Domain (alan adı) İnternetteki adresinizdir bi anlamda internetteki adınızdır

Alan adınızın (domain) varsa firma adınıza yada faaliyet alanınıza uygun, kolay hatırlanabilir ve mümkün oldugunca kısa olması önemlidir. Alan adı genelde firma adı yada ünvanı, kişi adı yada soyadı, bir marka, faaliyet alanı, ürün adı, vereceği hizmetin adı, meslek adı gibi konulara göre seçilir.

Bu alan adlarının (domainlerin) organizasyonunu ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers ) olarak bilinen kuruluş yapmaktadır. ICANN tarafından yetkilendirilmiş olan 100'e yakın kuruluş da tüm dünya ülkelerinde alt bayilikler oluşturarak alan adı tahsisini ücret karşılığında sizin adınıza gerçekleştirmektedirler.

Türkiye'de sonu ".tr" ile biten adresler Ortadoğu Teknik Üniveristesi (ODTÜ) tarafından tahsis edilmektedir.

Daha teknik olarak açıklamak gerekirse İnternet üzerinde kullanılan domain ( alanadı ) 'ler IP ( Internet Protokol ) numaralarına ulaşmak için kullanılan bir isimlendirme sistemidir. İnternet üzerinden makineler birbirlerini IP (Internet Protokol) denilen numaralar sayesinde bulabilmektedir. (örn. www.doublesolution.com için ip adresi 83.166.48.7 dir. ) IP adreslerinin hatırlanması ve kullanılması zor olduğu için bunun yerine kullanılması daha kolay olan isimlendirme yani alan Adı ( domain ) sistemi getirilmiştir.

Ülkelere verilmiş olan takılarının , örneğin türkiye için .tr takısının yönetimi o ülkedeki bir kuruma verilmektedir. Türkiye'de bu hizmeti ODTÜ bünyesindeki NIC.TR vermektedir. Bu kurum .tr ile biten isimler üzerinde her türlü yetkiye sahiptir. Bu takı öncesinde kullanılacak TLD 'ler ülkelerin tercihlerine bırakılmıştır. Türkiyede kullanılmakta olan .name.tr takısı kullanıldığı gibi bu kurum isterse .isim.tr şeklinde de isimler türeterek bunlarıda kullanabilir. Amerika'da ise ülke kodu kullanılmamaktadır bunun yerine .com .net .org gibi bilinen uzantılar kullanılmaktadır.

En bilinen domain uzantılarının açıklamalarını yapmak istersek ;
.com : Ticari kuruluşlar için
.net : Çalışma alanı internet olan kuruluşlar için
.org : Dernekler, Organizasyonlar için
.gov : Devlet kuruluşları için
.edu : Eğitim kuruluşları için
.mil : Askeri kuruluşlar için
.ac : Akademik kuruluşlar (Bazı ülkelerde karşılığı .edu dur)
.tv : Tuvalu adlı bir ülkeye ait domain uzantısıdır. Televizyon kanalları tarafından rağbet görmektedir.

.eu
Yeni Avrupa ülkelerine özel .eu uzantılı alan adları çok yakın zamanda dünyadaki en popüler alan adlarının arasına girmesi bekleniyor.

.com
Alan adı uzantısı en üst seviye uzantılardandır ve VeriSign Inc. tarafından yönetilmektedirler. Kişisel ve kurumsal başvurunun yapılabildiği ve “ilk gelen alır” , ”alan adı-kuruluş ilişkisi aranmaz” ilkeleri ile tahsis yapılan bir alan adıdır. Alan adının tahsisi için belge istenmemektedir.

.net
Alan adı uzantısı en üst seviye uzantıdır ve VeriSign Inc. tarafından yönetilmektedirler. Kişisel ve kurumsal başvurunun yapılabildiği ve “ilk gelen alır” , ”alan adı-kuruluş ilişkisi aranmaz” ilkeleri ile tahsis yapılan bir alan adıdır. Alan adının tahsisi için belge istenmemektedir.

.org
Alan adı uzantısı üst seviye uzantılardır ve 2003 yılından bu yana PIR (Public Interest Registry) tarafından yönetilmektedirler.Kişisel ve kurumsal başvurunun yapılabildiği ve “ilk gelen alır” , ”alan adı-kuruluş ilişkisi aranmaz” ilkeleri ile tahsis yapılan bir alan adıdır.

.info
Alternatif alan adı uzantılarından biridir.Şimdi bir .info uzantılı alan adı kayıt ederek web sitenize bilgi verici amacını taşıyan bir alan adı tanımlayabilirsiniz.

.biz
Internet üzerinden iş geliştirmek, kurumsal bir başlıkla web sitenizi yayınlamak istiyorsanız, .biz uzantısı sizin için en ideal seçenek olabilir.

.name
Kendi adınıza bir alan adı kaydı yapmak istiyorsanız, sizin için düşünülmüş alternatif alan adı uzantısı.

.de
Almanya için tahsis edilmiş alan adı uzantısı. (Sadece 1 yıllık kayıt yapabilirsiniz.)

.cn
Çin için tahsis edilmiş alan adı. Çin'in hızla gelişen ticaretinin içinde sizde yerinizi alabilirsiniz.

.ws
Global Domains International tarafından yönetilen .WS ("Web Site" kısaltması) alan adları web siteniz için alternatif alan adı seçeneklerinden birisi.

.tv
Televizyon kanal ve programları için düşünülmüş alternatif alan adıdır.

CO.UK, .ORG.UK ve ME.UK Ingiltere için tahsis edilmiş alan adlarıdır. ME.UK uzantısını kişisel web siteniz için tercih edebilirsiniz.

.us
Alan adı Amerika yerleşimli firma yada kişiler için düşünülmüş alan adlarıdır. Firmamız üzerinden bu alan adının kaydını online yapabilirsiniz.

.bz
Internet üzerinden iş geliştirmek, kurumsal açılımlarını tamamlamak isteyenler için düşünülmüş farklı bir alan adı seçeneği.

.cc
.com uzantılı alan adlarına alternatif olarak düşünülmüştür. 500.000 den fazla kayıtlı .cc alan adı vardır.

.nu
NU alan adları yeni, alternatif alan adı uzantılarından biridir. Firmanız için uygun alan adı bulamıyorsanız .NU uzantısını deneyebilirsiniz.

.at
Avusturya için tahsis edilmiş alan adı uzantısıdır.

.be
Belçika için tahsis edilmiş alan adı uzantısıdır.

.tk
Tokelau adlı Pasifik ada cumhuriyeti için tahsis edilmiş alan adı uzantısı

.ag
Antigua ve Barbuda için tahsis edilmiş alan adıdır. Uzantısından dolayı Almanyada çok popülerdir.

.se
İsveç için tahsis edilmiş alan adıdır. Herkez tarafından kayıt edilebilir ve kullanılabilir.

.pl
Polonya için tahsis edilmiş alan adıdır. Natro üzerinden com.pl, net.pl, org.pl, info.pl ve biz.pl uzantılarının kaydını yapabilirsiniz.

.jp
Japonya için tahsis edilmiş alan adı uzantısıdır.

.la
Alan adı uzantısı "Lao People's Democratic Republic" ülkesi için tahsis edilmiştir. Fakat ".LA" Los Angeles kısaltması olarak bilindiği için yine popüler ve farklı alan adlarından birisi olmuştur.

.sg
Singapur için tahsis edilmiş alan adı uzantısıdır.

.tw
Taiwan için tahsis edilmiş alan adıdır. Natro üzeründen com.TW, org.TW, idv.TW, game.TW, club.TW & ebiz.TW uzantılarının kaydını yapabilirsiniz.

.md
Moldova Cumhuriyeti için tahsis edilmiştir.Fakat sağlık sektöründe popüler olarak kullanılmaktadır.

.ac
Ascension Island için tahsis edilmiştir

.io
British Indian Territory için tahsis edilmiştir

.sh
Saint Helena için tahsis edilmiştir. Firmamız üzerinden bu alan adlarının kayıtlarını 1 senelik periyodlarda yapabilirsiniz.

.sc
Seychelles için tahsis edilmiş alan adıdır. Farklı sektörlerde kısaltma olarak kullanılan bir kelime olduğu için popüler alan adlarından birisidir.

.in
Hindistan için tahsis edilmiş alan adıdır.(co.IN, net.IN, org.IN, firm.IN, gen.IN ve ind.IN) uzantılarını firmamız üzerinden kayıt edebilirsiniz.

Yorumlarınızı almaktan mutluluk duyarız

Yorumunuz başarıyla eklenmiştir, teşekkür ediyoruz.

Yorumunuz teknik bir sorundan dolayı iletilememiştir, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

E-mail adresinizi hatalı girdiniz!

Yorum yazmayı unuttunuz!

Ne Arıyorsun ?

Bir iş fikrin mi var ? Yoksa bir internet projesine mi ihtiyacın var ?